Pasta med morotspesto
|
Tänk att lite morötter kan bli så gott! Testa den här peston till pasta. Du kan även ha den som röra till bröd. Den smakar nötigt och gott av de rostade solrosfröna.
|

|
Kategori: huvudrätter
Portioner: 4
Tid: ca
45 minuter
Ingredienser
300 g morötter, skivade
1 msk olivolja
flingsalt
svartpeppar, grovmalen
1 dl solrosfrön
2 dl lagrad ost, riven
1 vitlöksklyfta, skivad
1 dl olivolja
ca ½ dl vatten
1 kruka basilika
500 g pasta, t ex gemelli
1-2 dl pastavatten
70 g bladspenat
|
Tillagning
Sätt ugnen på 200°C.
Lägg morötterna på en plåt, ringla över 1 msk olja och strö på salt och peppar. Rosta mitt i ugnen cirka 20 minuter. Rosta solrosfröna i torr panna på medelvärme tills de är gyllene. Låt svalna.
Mixa morötter, solrosfrön, ost, vitlök och 1 dl olja i matberedare eller med stavmixer. Späd med vatten till krämig konsistens. Mixa i ½ kruka basilika och smaka av med salt och peppar.
Koka pastan enligt anvisning på förpackningen.
Vänd ihop pastan med peston och 1-2 dl pastavatten. Servera med basilika och bladspenat.
Recept från tidningen Mer Smak #2 - 2023
Inskickad av THOMAS Publicerad 2023-04-10 Uppdaterad
-
|
Skicka receptet med e-post
Vill du skicka receptet till någon? Fyll i din e-postadress, mottagarens e-postadress samt eventuellt en kommentar.
|
|

|
Betyg
Detta recept är inte betygsatt av någon medlem.
|
Sök recept
Här kan du söka på olika typer av sätt. Antingen genom att välja i rullgardinsmenyerna eller skriva fritt eller kombinera de båda. Sökningen genererar max 100 träffar åt gången. Om träffarna blir över 100 stycken, uppmanas du att förfina din sökning.
|
|